Wyjeżdżacie na Program MOST Sprawdźcie, czy o niczym nie zapomnieliście!

Jakie formalności powinniście dopiąć na ostatni guzik, aby Program MOST był całkowicie bezstresową przygodą.Poniżej instrukcja krok po kroku:

1) ZAPOZNAJCIE SIĘ Z PROGRAMEM STUDIÓW zarówno Waszego kierunku, jak i tego który wybraliście z oferty Programu MOST

Program studiów danego kierunku to powszechnie dostępny dokument. Możecie go odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytutów lub wydziałów. Zawiera wykaz przedmiotów realizowanych w danym semestrze przez cały okres studiów. Na jego podstawie wybierzcie te, które są dla Was obligatoryjne i te, które po prostu Was interesują (pamiętajcie - możecie wybierać przedmioty z dowolnego semestru).

Czym jest przedmiot obligatoryjny To taki, który koniecznie musicie zrealizować, aby spełnić wymagania postawione przez Ministerstwo absolwentowi danego kierunku. Jeżeli nie odnajdziecie ich na uczelni przyjmującej (na przykład prowadzone są w semestrze letnim, a Wy wyjeżdżacie tylko na semestr zimowy)  wówczas będziecie musieli je zrealizować na uczelni przyjmującej w ramach różnic programowych. Nie bądźcie jednak pesymistami ? to nie zdarza się tak często, jak sobie wyobrażacie.

Czym jest przedmiot fakultatywny?To taki, który poszerza Waszą wiedzę ponad to, co musicie obowiązkowo na danym kierunku przyswoić. Przebywając przez cały okres studiów na wydziałach macierzystych, często nawet nie wiecie, że dany przedmiot jest właśnie fakultatywnym. Realizujecie go wszyscy, bo taką drogę rozwoju naukowego zaplanował dla Was dziekan. Koniecznie dowiedzcie się więc w dziekanacie, które z przedmiotów możecie wymienić na inne, dostępne na uczelni przyjmującej. Jeżeli zamiana będzie ekwiwalentna  pozwoli Wam na zdobycie wystarczającej liczby ECTS i realizację odpowiednich efektów kształcenia (w końcu historię rozwoju samorządu terytorialnego nie zawsze da się wymienić na historię polityczną USA), wówczas żadne różnice programowe nie będą Wam straszne.

2) SPISZCIE POROZUMIENIE O PROGRAMIE ZAJĘĆ (tutaj znajdziesz formularz)

Porozumienie o programie zajęć to najważniejszy dokument dla uczestników Programu MOST. Można go określić mianem umowy spisywanej przez Was i Dziekana wydziału macierzystego oraz przyjmującego (ew. Dyrektorów instytutów).

Umawiając się na spotkanie z Dziekanem, musicie koniecznie być do niego przygotowanymi. A więc zrealizować punkt pierwszy naszej instrukcji. Wówczas Wasza rozmowa będzie konstruktywna, rzeczowa i z pewnością pomyślna dla Waszych planów.

Do kiedy należy sporządzić Porozumienie Im szybciej, tym lepiej. A najlepiej - po prostu przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Pamiętajcie też, aby zapytać na uczelni przyjmującej, jakie są obowiązujące zasady zapisów na przedmioty. Jeżeli za pośrednictwem systemu USOS lub innego podobnego, koniecznie poproście o założenie Wam zawczasu konta.

3) JEŻELI TO KONIECZNE  ANEKSUJCIE POROZUMIENIE O PROGRAMIE ZAJĘĆ (tutaj znajdziesz formularz)

Nawet najlepiej sporządzone Porozumienie o programie zajęć może na skutek konfrontacji z rzeczywistością wymagać poprawek. Dlaczego Zajęcia z przedmiotu, na który się zapisaliście są z jakiegoś powodu odwołane lub pokrywają się w planie z innym, na który także chcieliście uczęszczać. Wówczas należy jak najszybciej sporządzić Aneks do Porozumienia o programie zajęć. Pamiętajcie, że zaniedbanie w tej kwestii może mieć olbrzymie konsekwencje. W końcu po powrocie na macierzysty wydział musicie się rozliczyć z pobytu na Programie MOST. Jeżeli przedmioty, na które uczęszczaliście nie będą się pokrywać z tymi wskazanymi w Porozumieniu o programie zajęć  trudno będzie Wam znaleźć dobrą wymówkę. Dlatego w razie potrzeby, koniecznie sporządźcie Aneks.

Pamiętajcie! W razie jakichkolwiek problemów, zwracajcie się z zapytaniem do dziekanatów zarówno wydziału macierzystego, jak i przyjmującego. Pracownicy tego swoistego centrum dowodzenia wskażą Wam osoby, które o efektach kształcenia i programach studiów wiedzą wszystko. Pamiętajcie także, że zawsze  w przypadku jakichkolwiek trudności  możesz zwrócić się z prośbą o interwencję do Uczelnianych Koordynatorek i Koordynatorów Programu MOST. Tutaj znajdziecie ich dane kontaktowe. W przypadku reklamacji najwyższego stopnia  poleca się Sekretariat UKK ;-)

Miłego pobytu na MOŚCIE! :-)