Kilka dobrych rad, czyli JAK SPORZĄDZIĆ POROZUMIENIE O PROGRAMIE ZAJĘĆ?

Droga Studentko, Miły Studencie,

wakacje powoli dobiegają końca, więc czas najwyższy zaplanować MOST-owy wyjazd. Wynajem mieszkania, przewiezienie rzeczy i pożegnalne spotkania ze znajomymi pozostawiamy całkowicie na Twojej głowie. Ale w kwestii sporządzenia Porozumienia o programie zajęć mamy dla Ciebie klika rad.

Czym jest Porozumienie o programie zajęć?

Porozumienie o programie zajęć to dokument (!), który możemy określić mianem umowy spisywanej przez Ciebie i Dziekana Twojej Uczelni Macierzystej, aprobowanej przez Dziekana Uczelni Przyjmującej. Oczywiście, pod hasłem „Dziekan” rozumiemy także Prodziekana właściwego do sygnowania dokumentów tej rangi czy Dyrektora Twojego Instytutu.

Zapoznaj się z treścią dokumentu.

Jak przygotować się do sporządzenia Porozumienia o programie zajęć?

Aby właściwie przygotować się do spisywania Porozumienia o programie zajęć należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – sprawdź, ile punktów ECTS musisz zdobyć w danym semestrze lub roku akademickim (zazwyczaj będzie to 30 i 60 pkt.). Po drugie, zorientuj się, na jakie przedmioty w danym semestrze, roku akademickim będą uczęszczać Twoje koleżanki i koledzy z Uczelni Macierzystej. Ty – wyjeżdżając na Program MOST – nie musisz ich wszystkich zrealizować. Czasami zastąpisz je przedmiotami podobnymi, czasami takimi samymi, choć prowadzonymi na Uczelni Przyjmującej. Może się także zdarzyć, że Dziekan poprosi Cię, abyś zaliczył/a dany przedmiot po powrocie z wymiany w ramach różnic programowych. Te wszystkie kwestie są właśnie przedmiotem dyskusji, jaka ma miejsce w trakcie spisywania Porozumienia o programie zajęć.

Nie tylko punkty ECTS, ale też efekty kształcenia

Pamiętaj również, że spisywanie Porozumienia o programie zajęć nie jest prostym zabiegiem dodawania do siebie kolejnych punktów ECTS. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na efekty kształcenia, bowiem każdy kierunek ma swój program studiów, który pozwala osiągnąć określone efekty. Są one wypadkową wielu pomniejszych przypisanych poszczególnym przedmiotom, realizowanym jako składowe danego kierunku. Można je znaleźć w sylabusach poszczególnych przedmiotów – poproś Uczelnię Przyjmującą o ich udostępnienie, a Dziekan Twojej Uczelni (lub inna wskazana osoba) poinformuje Cię, które z nich musisz uzyskać. W ten sposób właściwie dobierzesz przedmioty i unikniesz realizowania różnic programowych po powrocie z MOST-u. Pamiętaj również, że każdy z Wydziałów / Instytutów udostępnia na swojej stronie internetowej programy studiów – to z nich dowiesz się, jakie przedmioty będą realizowane w danym semestrze, roku akademickim.

Wyjście awaryjne

Pamiętaj, że nawet bardzo dobrze sporządzone Porozumienie o programie zajęć może na skutek konfrontacji z rzeczywistością wymagać poprawek. Dlaczego? Zajęcia z przedmiotu, na który się zapisałaś/eś mogą się z jakiś powodów nie odbywać – zostały przeniesione na inny semestr, pracownik naukowy przebywa akurat na urlopie habilitacyjnym. Kurs, na który chcesz uczęszczać może pokrywać się w planie z innym, na który także się zapisałeś. Z pewnością podobnych sytuacji możesz wyobrazić sobie wiele. Co wtedy? Po prostu spisz Aneks do Porozumienia o programie zajęć. Tutaj znajduje się odpowiedni dokument. Jego stworzenie na pewno nie sprawi Ci już trudności – w końcu będziesz mieć doświadczenie w sporządzaniu właściwego Porozumienia.

Pamiętaj! W razie jakichkolwiek problemów, zwracaj się z zapytaniem do dziekanatów zarówno Uczelni Macierzystej, jak i Przyjmującej. Pracownicy tego swoistego centrum dowodzenia wydziałem / instytutem wskażą Tobie osoby, które o efektach kształcenia i programach studiów wiedzą wszystko. Pamiętaj także, że zawsze – w przypadku jakichkolwiek trudności – możesz zwrócić się o prośbą o interwencję do Uczelnianych Koordynatorek i Koordynatorów Programu MOST. Tutaj znajdziesz szczegółowe dane kontaktowe.